Gąski

 

Gąski to mała miejscowość letniskowa położona na zachodnim wybrzeżu, między Koszalinem, a Kołobrzegiem, w pobliżu Mielna. To wymarzone miejsce dla wczasowiczów pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku, ceniących sobie ciszę i spokój, a także dla rodzin z dziećmi. Piękna, szeroka plaża, która jest od naszych domków niespełna 300m sprzyja kąpielom morskim oraz słonecznym, a także zachęca do wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Więcej o atrakcjach Gąsek i pobliskich miejscowości można poczytać na portalu Meteor.

Największą atrakcją Gąsek jest druga co do wielkości w Polsce latarnia morska (51,2m wysokości) zbudowana w 1878r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania – z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę okolicy, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne.

 

Trasy rowerowe:

 • Gąski (latarnia morska) – Sarbinowo – Chłopy.
 • Gąski (latarnia morska) – Ustronie Morskie – Sianożęty.
 • Trasa do dębów, najstarszych w Polsce – „Bolesław” – 800 lat i „Warcisław” – 640 lat, położonych w niedalekim Podczelu.
 • Po południowej stronie drogi Koszalin – Kołobrzeg: Kołobrzeg (25 km), z atrakcjami turystycznymi i wczasowymi, z portem morskim i wycieczkami na Bornholm (Dania).
 • Koszalin (25 km), z wczasowymi atrakcjami kulturalnym.

 

 

Gąski atrakcje turystyczne

 

 • Bastion Wojskowy, czyli „Czterej Pancerni i Pies” – przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie. Czołg T-55, transportery opancerzone, samochody pancerne itp. Adres: ul. Koszalińska 98 /poligon przy wjeździe do Kołobrzegu/.
 • Zabytkowy, neoklasyczny Pałac Morski z II poł. XIX wieku w Gąskach otoczony jest również zabytkowym (powierzchnia ok. 6,7 ha) parkiem z m.in. bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi. Obecnie, oddalony o ok. 900 metrów od morza pałac, pełni funkcję całorocznego ośrodka wypoczynkowego.  W ośrodku znajduje się ok. 90 miejsc noclegowych, sala konferencyjna ze sprzętem audiowizualnym, sala gimnastyczna, restauracja i kawiarenka
 • Przystań rybacka Chłopy – gdzie można kupić świeżo złowioną rybę prosto z kutra(flądra, dorsz, torbot, łosoś, węgorz).
 • Ogrody tematyczne Hortulus – Dobrzyca – Tematyczne ogrody Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Corocznie przybywają nowe ogrody, są też tworzone nowe kompozycje. Powierzchnia ogrodów to ponad 4 ha.
 • Fort Adventure – militarna przygoda dla małych i dużych. Tor przeszkód, samochód terenowy, strzelnica, paintball, zjazdy na linach, przeprawa desantowa, wspinaczka na skrzynkach, most linowy, poszukiwanie skarbu za pomocą wykrywacza metalu, różne gry i zabawy zespołowe, wystawa sprzętu wojskowego. Możliwość zorganizowania ogniska, grilla, imprezy okolicznościowej itp. Adres: ul. Bałtycka 1, Kołobrzeg. To twoja chwila prawdy.
 • Dziki Zachód – przejażdżki konne i na wielbłądzie, rodeo, wigwamy, ogniska i jajecznica ze strusiego jaja. Konkursy dla każdego. Zieleniewo (za Kołobrzegiem).
 • Błękitny szlak pieszy do najstarszych dębów w Polsce, oznakowany kolorem błękitnym o długości 31 km. Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce „Bolesław” którego wiek ustalono na podstawie badań dendrologicznych w 2000 r. na 800 lat. 2 km dalej wzrasta jego młodszy współtowarzysz „Warcisław” – 640 lat.
 • Latarnia morska w Gąskach z 1878r. – 41 m. Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujących zjawisko anomalii magnetycznej. Morze w okolicy Gąsek zyskało miano „Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego”. Atrakcją dla wędkarzy jest Rzeka Czerwona, w której łowić można ryby łososiowate. Tu również można obserwować w okresie od początku września do końca listopada wędrówkę troci, wpływających do rzeki na tarło.
 • Teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno – widokowe samolotem i motolotnią oraz – dla odważnych – skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo – rekreacyjnych, m.in. Motolotniowe Mistrzos

 

 

Wśród pobliskich miejsc wartych zobaczenia możemy znaleźć:

 

Chłopy letnisko i wioska rybacka, oddalona o 7km na wschód od Gąsek. Całą wieś wpisano do rejestru zabytków, ze względu na tradycyjny układ zabudowy i zabytkowe chałupy szachulcowe. Sympatykom
 

Mielno – popularna miejscowość nadmorska, położona obok jeziora Jamno. Oddalona ok. 7km od Gąsek
 

Łazy - mała miejscowość letniskowa, położona w sąsiedztwie Bałtyku oraz między jeziorami Jamno i Bukowo – aż z trzech stron otoczona wodą. Oddalona ok. 23km w kierunku wschodnim od Gąsek.